İstanbul Tarihi Düğün Mekanları

25 tarihi düğün mekanları bulundu.

İstanbul'daki Tarihi Düğün Mekanları

İstanbul gibi eski bir tarihe sahip olan şehirde evlenip de tarihi düğün mekanlarına bakmamak olmaz! İstanbul, çok sayıda imparatorluğa tanık olmuş bir yer olduğundan burada eski yüzyıllardan kalma çok fazla yapı bulunuyor. Bu yapıların bir kısmı da günümüzde düğünlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle Fatih, Sarıyer gibi ilçelerindeki mekanlar çiftlerin yoğun ilgisini görüyor.

İstanbul tarihi düğün mekanlarının kapasiteleri ortalama 200-400 kişi aralığında oluyor. Çok fazla davetli çağıracağın bir düğün yapacaksan onun için de kapasitesi yüksek tarihi mekanlar bulabilmek mümkün. İstanbul söz nişan mekanları olarak da hizmet veren bu yerlerin açık ve kapalı alanları bulunuyor. Açık alanları genelde teras ve bahçe gibi bölümlerden oluşuyor. Havuz başı seçeneği olan mekanlar da mevcut.

İstanbul düğün mekanlarının avantajlarını bu yerlerde de görüyoruz. İki kıtanın ortasından geçen o şahane boğazın manzarasını tarihi düğün mekanlarının bazılarından seyredebiliyorsunuz. Hatta havuz başında ve deniz manzarası eşliğinde evlenebileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Bu yapılar genelde 18.-19. yüzyılda inşa edilmiş ve belirli restorasyonlarla günümüze kadar gelmişler.

“Saraylara layık bir çift” tabirini hayata geçirmek isteyenler için harika seçenek olan İstanbul tarihi düğün mekanları; sarayların yanı sıra koru, kasır, otel gibi alternatifler de sunuyor. Bunlardan birinde düğün yapacaksan çok şanslısın. Çünkü bahçelerinde ve yapının içinde düğün fotoğraflarını çektirebilirsin. Dış çekim için ekstra bir mekan aramana da gerek kalmaz.

İstanbul Tarihi Düğün Mekanları Hizmetleri

İstanbul Tarihi Düğün Mekanları Fiyatları Nasıl?

İstanbul tarihi düğün mekanlarının fiyatları, her bütçeye hitap eden skalada. Düğün salonlarına ve sosyal tesislere göre biraz daha yüksek rakamlar talep ettiklerini söyleyebiliriz. Ancak hem tarihi dokusu olan hem de ihtişamlı bir mekanda evleneceğini düşünürsek gayet iyi rakamlar. Bu fiyatlar hizmetlerin çeşitliliğine göre artabileceği gibi azalabiliyor da.

İstanbul’da fiyatlar Ankara tarihi düğün mekanları ve İzmir tarihi düğün mekanları ortalamasının biraz üzerinde. Konumundan dolayı mekanlarda fiyat farklılıkları muhakkak görüyoruz. Özellikle boğaz manzarası sunan ve ismi duyulmuş mekanların fiyatları, diğerlerinin biraz daha üzerinde oluyor. Mekan bünyesinde bulunan havuz, teras gibi detaylar da fiyatları etkiliyor.

İstanbul’daki tarihi düğün yerleri, çiftlere birbirinden farklı içeriklere sahip olan düğün paketleri sunuyor. Bu paketlerin fiyatları elbette ki farklı skalalarda oluyor. Düğün bütçenizi önceden belirlersen, sana en uygun paketi seçmen daha rahat olacaktır. Mesela alkolsüz menüler, alkollülere; beyaz etli menüler de kırmızı etlilere göre daha uygun fiyatlara sunulabiliyor.

Mekan yetkililerinden istediğiniz özel konsept, dans gösterisi, after party, özel müzisyen, havai fişek gösterisi gibi taleplerinizin fiyatlandırması ayrıca yapılıyor. Avantajlı fiyatlardan yararlanmak istersen mutlaka erken rezervasyon yöntemine başvurmalısın. Yaz döneminde yapacağın düğün için kış döneminde mekanla iletişime geçmen, indirimli fiyatlardan ve kampanyalardan yararlanmanı sağlayacaktır.

İstanbul’da Tarihi Düğün Mekanı Seçerken Dikkat Edilecekler

İstanbul’da tarihi bir mekanda düğün yapacaksan bakman gereken ilk konu kapasite olmalı. Mekanın kapasitesinin davetli sayınla eşdeğer olması çok önemli. Tarihi mekanlar çoğunlukla merkezi noktalarda yer alsalar da sen yine de çevresindeki toplu taşıma duraklarını ve özel araçlarla ulaşımın kolaylığını araştırmalısın. Özel araçlarıyla gelecek davetlilerin çoğunluktaysa otopark ve vale hizmetinin olması da önemli.

Yemekli bir düğün yapmayı planlıyorsan, mekanın sunduğu menülerin detaylarını tek tek öğrenmelisin. Damak zevkine uygun lezzetlerin menülerde olması seni de mutlu edecektir. Düğünden önce menü tadımı fırsatı sunmaları da büyük avantaj olacaktır. Ayrıca İstanbul tarihi düğün mekanlarının bazıları alkollü içecek servisi yaparken bazılarında sadece meşrubat ikramı yapılıyor.

İstanbul kına gecesi mekanları arayışında olan çiftler de tarihi düğün mekanlarıyla iletişime geçebilir. Hatta kına gecesini de düğününü de aynı mekanda yapmak istiyorsan bunu yetkililere belirtmelisin. Özel indirimler ve hediyeler sunabilirler. Mekanın fiyatlarının düğün bütçene uygun olmasına da önem vermelisin. Bütçeni aşan mekanlarla anlaşırsan ileride zorluk yaşayabilirsin.

İstanbul tarihi düğün mekanlarıyla görüşürken yaşanabilecek aksiliklere karşı aldıkları önlemleri de incelemelisin. Bahar düğünü yapacaksan ve organizasyon açık havada olacaksa yağmura karşı açılır kapanır tavan sistemi, büyük şemsiyeler veya yedek salon ile tedbir almaları gerekiyor. Elektrik kesintilerine karşı da mekanlarda mutlaka jeneratör bulunmalı.

Tüm Tarihi Düğün Mekanları